Supplément Zpráv ČAS č. 107 „O dobrovolnících v archeologii na Moravě“

Myšlenkou zpracovat historii neprofesionální archeologie na Moravě se zabýváme v našem malém kolektivu již od samých počátků IZ – AMS. Prakticky v každém čísle našeho periodika můžete nalézt texty vztahující se k aktuálnímu dění (ať už se týkají našich společných akcí nebo jednotlivců), které se záhy na to časově stávají součásti naší historie. V samostatné části „Z historie neprofesionální archeologie na Moravě a ve Slezsku“ naleznete další více či méně obsáhlé texty mapujicí historii vzdálenou i zcela nedávnou.

Konkrétní údaje k Supplémentům zpracovaným v roce 2017 naleznete v části www stránek s názvem Projekty – společné projekty. Při psaní textů jsme samozřejmě věděli, že pracujeme pouze s výběrem osobností naší archeologie s těžištěm působení v době totality. Napadala nás samozřejmě další a další jména. Objem Supplément je ale omezen zavedenou praxí, k více neprofesionálním archeologům jsme také nenalezli znalého autora, který by zpracoval jejich životopis a přínos. Nelze také nezmínit ani to, že o mnohých z nich prostě nevíme. Pracují ve skrytu, individuálně a to z různých důvodů. Co o sobě vlastně víme a co nevíme? Jaká byla a je naše neprofesionální archeologie?

O těch nejstarších a nejvýznamnějších osobnostech není pochyb, jedná se o zakladatele oboru. K nim se naši profesionální archeologové vracejí se vzrůstající oblibou. Společně s nimi pracovalo mnoho těch méně známých, dokonce úplně zapomenutých.

Důležité je také dění v neprofesionální archeologii v období totality. O tomto úseku historie už tolik informací není. Mezi těmito archeology, hledáme-li pozorně, můžeme najít osobnosti, které se nenechaly zlomit nepřízní doby a navzdory okolnostem obětovaly svůj veškerý volný čas (také mnoho svých prostředků) milované archeologii. Bez ohledu na ocenění a uznání ostatních archeologů.

A co víme o současnosti? Máme vůbec objektivní pohled na tuto problematiku? Víme o čem hovoříme, v tom dobrém i negativním slova smyslu? Nepohybujeme se v bludném kruhu stereotypů a dogmat z naší minulosti, kterými vytrvale vytváříme stále stejný „obraz nepřítele“.