Mikulovská setkávání v 70. a 80. letech 20. století

Dne 7. března 1970 zahájil mladý archeolog mikulovského muzea - Josef Unger sérii seminářů pro amatérské archeology z okolí, k nimž byli přizváni také kronikáři obcí a učitelé dějepisu základních škol. Tím navázal na dosud stále živou tradici působení Moravského archeologického klubu na jižní Moravě. Pořadateli těchto setkání byly postupně: Regionální muzeum v Mikulově, Okresní výbor socialistické akademie Břeclav, Okresní kulturní středisko Břeclav, Městské kulturní středisko Mikulov, Moravská vlastivědná společnost. Setkání se vedle Mikulova konala příležitostně také v Břeclavi a Dolních Věstonicích.

Téměř od samého počátku jejich pořádání je doplňují kvalitní tiskové materiály. V roce 1974 byli poprvé přizváni také účastníci z jiných částí Moravy, z Brněnska, střední Moravy, Prostějovska. Náplní těchto setkání byly zajímavé odborné přednášky. Týkaly se nejprve jednotlivých významných archeologických lokalit regionu (Pohansko, Mikulčice, Staré Město), poté materiálů, používaných v pravěku (keramika, bronz, železo, kosti, zlato, kámen), nakonec zhodnocení jednotlivých časových období (paleolit, neolit, eneolit). Dva svazky (1974, 1975) byly věnovány nárustu archeologických nálezů v regionu, z nichž mnohé ohlásili na archeologické pracoviště právě účastníci těchto setkávání. Mimořádné postavení zaujímá dodnes ceněná publikace Jaroslava Maliny: „Archeologie jak a proč?“. Vedle toho probíhaly různé exkurze, diskuse nad zajímavým archeologickým materiálem přineseným amatérskými archeology. Zajímavá byla možnost poznat se s celou řadou známých moravských profesionálních archeologů, kteří se těchto setkání postupně zúčastnili. Počet účastníků postupně narůstal. Po spojení účastníků z řad amatérských archeologů s obecními kronikáři dosahoval i počtu přes 60 účastníků. Pozoruhodná byla také skladba účastníků pocházejících z více obcí v regionu i mimo něj, podle toho, jak se o nich dozvídal stále se rozšiřující počet zájemců.

Semináře pokračovaly i po odchodu Josefa Ungera z Mikulova, kdy po něm nastoupila na jeho místo Evženie Klanicová a po ní Ondrej Šedo. Dochází ke snižování počtu účastníků. Rokem 1990 zaniká ediční řada sborníčků, které byly vydávány pro účastníky těchto setkání. 

 

Literatura:

Kolbinger, D. 2001: Pobočka ČAS pro severní Moravu a Slezsko si připomíná 20. let své historie. AMS I, 7.

Kordiovský, E. 2014 (2018): Spolupráce mikulovského Regionálního muzea s dobrovolnými spolupracovníky archeologického oddělení a kronikáři okresu Břeclav. Vlastivědný věstník moravský LXVI, Supplementum 2, 48–51. (Zprávy ČAS Supplément 107, 29–30).

Unger, J. 1971: První okresní seminář archeologů-amatérů v Mikulově. Jižní Morava 7, 223–224.

Unger, J. 1977: Několik poznámek ke spolupráci muzea s dobrovolnými spolupracovníky při záchraně a ochraně archeologických památek. Vlastivědný věstník moravský XXIX, 220–222.