Osídlení širšího okolí Příbora od pravěku do raného středověku

Před rokem 2002 byla, při příležitosti 750. výročí založení města, připravována kniha „Dějiny města Příbora“, která měla původně obsahovat i krátkou kapitolu o pravěku. Po nedohodě s autorem knihy se Jan Diviš – neprofesionální archeolog a člen Archeologického klubu v Příboře – rozhodl sepsat vlastní knihu s výše uvedeným názvem, která by doplnila text knihy o historii města.

Kniha je rozdělena do několika částí a všechny vycházejí z působení místních  dobrovolníků v archeologii. Právě díky jejich dlouhodobé práci v terénu se původně téměř neznámý region Příborsko stal místem, o jehož prehistorii toho dnes víme velmi  mnoho.

Nejvíce informací pochází z doby úplně nejstarší – paleolitu a mezolitu, počínaje středním paleolitem. Také mladší období (neolit a eneolit), kdy štípanou kamennou industrii doprovází již keramika, je zaznamenáno působením zmíněných nadšenců. Stejně tak je dokumentováno období doby bronzové a železné.

Snad nejvýznamnější nálezy učinil autor práce na nalezišti, které pojmenoval Příbor-Prchalov. Vedle nálezů starších objevil metodou povrchového sběru první sídliště z pozdní doby římské v postoru Moravské brány. Podobně také sídliště z doby hradištní, jehož nejstarší část tvoří v ruce vyráběná keramika archaických tvarů. Dalším překvapením byl objev časněstředověké osady v místě, kam stará místní pověst klade místo dávného Příbora. Archeologickou část uzavírá informace o archeologických nálezech z původního středověkého hrádku v Příboře – Lubině. Knihu o rozsahu 107 stran vydal autor vlastním nákladem, v počtu 500 ks.

Další informace o archeologickém půobení autora a Archeologického klubu v Příboře naleznete na Internetu pod heslem „Z činnosti Archeologického klubu v Příboře“.