Rýmařov v dějinách

Monumentální, základní historická práce velkého formátu A4 a rozsahu téměř tisíce stran, shrnuje více než půl století archeologické, historické a dokumentační práce Mgr. Jiřího Karla, historika, archeologa, pedagoga, zakladatele a prvního vedoucího Městského muzea Rýmařov.

Úvod celé práce „Co je třeba vědět o rýmařovské městské aglomeraci“ poutavým způsobem uvádí čtenáře do problematiky osídlení regionu města, etymologie jeho názvu i pověstí, které odkazují na antickou minulost (str. 5–16).

Další kapitoly – „Náhodné stopy geologických dob a pravěku na Jesenicku“ (str. 17–32) a „Stopy prvních historických národů na Rýmařovsku a na Moravě“ (str. 33–49) – jsou uvedeny chronologicky a pokračují až k samotným počátkům města (str. 99). Poté následuje dalších celkem 15 kapitol s podkapitolkami, které detailně pokrývají celé období dějin rýmařovského regionu. Samotný závěr knihy je situován do období pádu komunistického režimu v sametové revoluci v roce 1989, s úplnou tečkou, kratičkou podkapitolkou XV. 5: „Epilog společného státu“ (str. 820–823). Na dalších stranách (823–843) je přetištěna obsáhlá, podrobná regionální bibliografie, čítající několik tisíc odkazů jak pramenného, tak sekundárního charakteru, včetně 151 stran barevných příloh. Další stovky černobílých ilustrací (fotografií a kreseb) vhodně doprovázejí samotný text.

Je patrné, že k napsání tak velkého a systematického díla musela předcházet náročná příprava, sestávající z mnohaletého archeologického bádání a zároveň i archeologických objevů, včetně publikování celé řady teoretických prací, určených k posouzení akademické i širší čtenářské obci a otištěných v mnoha četných studiích a popularizačních článcích. Historik Mgr. Jiří Karel publikuje a bádá v oboru archeologie a dějin již od roku 1969 a od roku 1989 bez omezení. Jiří Karel vydal podnes na dvě stě vědeckých a popularizačních textů z oblasti archeologie a dějin rýmařovského regionu. Kdo pozorně sleduje jeho badatelskou dráhu, může v knize zajisté nalézt určité tematické průniky s jeho dřívější badatelskou tvorbou, například s dosud nevydanými, obsáhlými dějinami města Břidličné, Staré Vsi a Žďárského Potoka nebo s celou řadou dalších drobných studií, publikovaných v různých periodikách, zvláště v regionálním měsíčníku Rýmařovském horizontu.  

Jiří Karel své velké archeologické objevy zdařile, nenásilně zabudoval do celkového rámce narativní plynulosti textu, pojatého jako historické, ale velmi čtivé vyprávění: např. nejstarší objev kolonizační osady Hrádek z 1. pol. 13. století na Opavské ulici (od roku 1980), do té doby známé jen z archivních pramenů (1969–1988), objev hradebního systému města, předstihový výzkum Bezručovy ulice (1971–1975), výzkumy na Bartákově ulici (1975), objev hrnčířských dílen na Podolském potoce v roce 1987 nebo pohřebiště pod dnešní SVČ (1970). Touto Karlovou činností se Rýmařov stal, na rozdíl od drtivé většiny dalších měst a městeček, poměrně slušně archeologicky probádaným místem. Již jen zveřejněním těchto objevů autor překonal jedinou a podnes hojně citovanou práci od Karla Bergera „Dějiny města Rýmařova“ (Geschichte der Stadt Römerstadt, Brno 1909). Archeologickou štafetu záchranných prací Jiřího Karla vystřídali až v roce 2013 archeologové z NPÚ Opava (M. Kiecoň) a od roku 2015 P. Werens (např. záchranný výzkum na Náměstí Míru, na zámku Janovice aj.).

Je obtížné hledat nedostatky, především v díle, které bylo psáno na základě vlastních objevů, které autor učinil společně s Ing. Jaromírem Novákem pod oficiálním vedením PhDr. Vladimíra Goše, CSc. Proto lze autorovi vytknout jen několik formálních drobností. Jednou z nich je poměrně stručněji zpracované poslední období města Rýmařova, které by potřebovalo hlubší analytické studie, např. ohledně kauzy Henap (1949–1951) či nově se objevujících archivních dokumentů z druhé poloviny 20. století. Obsáhlé knize chybí jmenný a věcný rejstřík, který by zcela jistě usnadnil orientaci v ní; ten by však byl nesmírně rozsáhlý a publikačně a finančně náročný.

Kniha má vynikající grafickou úroveň a celkové knižní zpracování (Roman Karel), avšak to není jediný z důvodů, proč lze knihu doporučit každému, kdo má rád Rýmařovsko a kraj Jeseníků. Dějiny města jsou synteticky zpracovány do takové míry, že ostatní regiony Jesenicka se mohou tímto velkorysým nakladatelským počinem pouze inspirovat. Knihu lze objednat v městském informačním centru Rýmařov, Náměstí Míru 219/6, Rýmařov 795 01.

Pavel Balcárek

 

Jiří Karel, Rýmařov v dějinách, Rýmařov, 2021, vydal Jiří Karel ml., K-tisk, Bruntál. ISBN 978-80-270-8944-4, počet stran 998, vč. 151 stran barevných příloh.

Jiří Karel se svou knihou