Příprava suplement Zpráv ČAS o dobrovolnících v archeologii na Moravě

Myšlenkou zpracovat historii neprofesionální archeologie na Moravě se zabýváme v našem malém kolektivu již od samých počátků IZ – AMS.

Různé texty tohoto zaměření naleznete na stránkách našich periodik na více místech. Zvláště v AMS VII, kdy bylo toto téma ústřední myšlenkou naší archeologické výstavy uspořádané v Kopřivnici v roce 2007. Podobně v AMS XI. jsme zveřejnili řadu textů zpracovaných se zaměřením na výzkum v určitém regionu.

Jak ale zpracovat toto téma v uceleném měřítku, pro celou Moravu? To je jedna z otázek, na niž dosud neznáme úplnou odpověď. 

Reálnou možností je postupovat v malých krůčcích, region po regionu, příp. občas zrekapitulovat již dostatečně zmapovanou oblast. Hledat typické a spojující prvky v práci dobrovolníků působících v oboru od samých jeho počátků až po současnost, prakticky ve všech regionech Moravy (a nejen Moravy). Také posílit jejich působení, přerušené (nikoliv úplně!) devastací občanské společnosti počínající v 50. letech 20. století. Určitě má význam hledat smysl jejich působení nejen v době současné, ale i budoucí.

Aktuálním projektem, který jsme v letošním roce společně dokončili, je příprava Suplement Zpráv ČAS nabízející průřez neprofesionální archeologií v poválečném období a v současnosti. Vybrali jsme k ilustraci 30 konkrétních příběhů jednotlivců i týmů s důrazem na fungování naší pobočky. Je nám jasné, že neobsahují ani zdaleka vše. Téma je mnohem širší a zajímavější. Rádi bychom mezi námi přivítali dopisovatele z oblasti Brna, západní a jižní Moravy, kde máme ještě značné mezery.

Text byl dokončen v červenci tohoto roku a odeslán do Prahy. S jeho otištěním a distribucí počítáme v jarní zásilce Zpráv ČAS.

DK