Jan Padych – autor příběhů z pravěku

Co předcházelo

Stručně ze života

Narodil se 8.3.1954 v lázeňském městě Jeseník. Mládí prožil v Havířově, od r. 1989 žije a pracuje v Ostravě. Po absolvování střední ekonomické školy pracoval v obchodních organizacích v kontrolních a řídících funkcích na krajské i podnikové úrovni. V porevolučních letech působil převážně v pojišťovnictví, v letech 1994-1995 také jako jazykový redaktor v knižním nakladatelství Optys v Opavě. Od r. 2006 pracoval v bezpečnostních agenturách. Nyní už v penzi.

O své cestě k pravěkým příběhům

Přestože zrovna vstupuji mezi členy České archeologické společnosti, neměl jsem nikdy v úmyslu působit v terénu a hledat materiální stopy pravěkých kultur. Zato jsem se už záhy začal zajímat o literární zpracování příběhů z nejstaršího dávnověku. Zajímali mě tedy spíše živí lidé z masa a kosti, nežli neživé předměty.

Už v devíti letech jsem si přál napsat román z pravěku jako Eduard Štorch. V šesté třídě jsem úplně podlehl kouzlu antického Řecka a Říma. V dospělém věku jsem se zajímal také o začátky křesťanství i gnostických (kacířských) hnutí uvnitř prvotní církve. Postupně jsem svůj zájem rozšířil i na starozákonní období Izraele, což mě vedlo k samostudiu dějin starověkých zemí a říší, které s biblickými tématy nějak souvisely. Docela příznačně mě upoutala většinou ta nejstarší a nejzazší období.

Kromě křesťanství mě zajímala i další náboženství, velká světová, i ta menší, méně významná, hlavně ta už dávno zaniklá. A to pokud možno včetně popisů kultické praxe. Běžně uvádím rovněž zájem o nejstarší dějiny magie a pověr. Také četbu rozmanité esoterické literatury.

Zkoušel jsem psát povídky. Nicméně jsem si po čase musel přiznat, že k tvorbě kvalitních příběhů je třeba něco víc, než jenom znát dějiny a reálie. Takže logicky následovalo období, kdy jsem pracoval na zdokonalování psaného projevu. Bylo to hledání způsobů psaní a dlouhá řada nekonečných experimentů. Tyto své pokusy jsem uplatňoval na současných tématech. Šlo zprvu o drobné formy, fejetony a minipovídky, než jsem se odhodlal k delším formám. Toto mé snažení mi získalo vítězství v celostátní soutěži GENERACE 88 v oboru próza.

Zhruba po dvou letech jsem se od současné prózy doslova vrátil ke svému velkému klukovskému přání napsat román z pravěku po vzoru svého oblíbeného autora Eduarda Štorcha. Jenomže do napsání mého prvního pravěkého románu mi zbývalo ještě několik hodně dlouhých let. Brzy jsem totiž zjistil, že napřed musím zapomenout úplně na všechno, co jsem předtím o pravěku věděl, anebo spíše jsem si jen myslel, že vím. A už vůbec nemělo smysl se pokoušet napodobit texty Eduarda Štorcha. Prakticky dosud žádné skutečné autorské vzory nemám, ani tuzemské, ani zahraniční. Mohu tedy s klidným svědomím prohlásit, že vytváření pravěkých příběhů je pro mě doslova objevováním dávno zaniklého archaického světa.

Své vědomosti, získané samostudiem, jsem si doplňoval diskusemi a korespondencí s odborníky. V létech 1972-85 to byl profesor Rudolf Mertlík, překladatel Homéra a Ovidia, klasický filolog, básník a spisovatel, rovněž zakladatel Antické knihovny. Díky němu jsem získal solidní přehled o antické literatuře, dějinách a dobových reáliích. Dalšímu z odborníků, kterému vděčím za mnoho, je doktor Jiří Pavelčík, archeolog a etnograf. Jeho informace mi dopomohly k sestavení obrazu života našich dávných předků v románu z konce doby bronzové „Z pravěkých ság – Nesmrtelný“ (2000) a v románu z neolitu „Čas vlků“ (2007).

Už začátkem devadesátých let mě uchvátily hned první informace o Býčí skále a vůbec o celé kultuře halštatské, zejména díky alespoň některým nesporným analogiím s kulturním prostředím známým z homérských eposů. Koncem roku 2005 se mi naskytl skvělý zdroj informací o době halštatské na jižní Moravě a o souvislostech s dramatickými událostmi takřka v celé střední Evropě. Tyto poznatky jsem pak řadu let získával od archeologa a speleologa dr. Martina Golce.  Avšak zamýšlený román z této pravěké epochy, velmi úzce související především s Býčí skálou, jsem zpracoval až v letech 2014-16. Tento původně šestidílný román pod názvem „Prastará tajemství“ jsem si vydal napřed elektronicky na svém autorském webu WWW.PADYCHBOOKS.COM a v současné době se připravuje jeho tištěné vydání v jednom jediném svazku, a to díky nakladatelství Dědictví národů z Opavy.

A co dál?

Už po vydání svého prvního pravěkého románu „Z pravěkých ság – Nesmrtelný“ jsem v rozhovorech pro média prohlásil, že bych rád postupně zpracoval románové příběhy i pro další pravěká období, počínaje neolitem a konče dobou halštatskou. Tak tedy zatím jsem si splnil pouhá tři období ze šesti. A to konec doby bronzové (Z pravěkých ság-Nesmrtelný), neolit (Čas vlků) a doba halštatská (Prastará tajemství). Podle mých dlouhodobých záměrů mi tedy zbývají ještě tři významné pravěké epochy. Eneolit, starší doba bronzová a střední doba bronzová. Takže úkoly mám jasně určené.

Vydané knihy s pravěkou tématikou

Z pravěkých ság – Nesmrtelný (2000, vydalo nakl. Alpress ve Frýdku Místku)

Čas vlků (2007, vydalo nakl. Alfa Publishing v Praze)

Pravěké ženy a jejich velké tajemství (2013, vydalo nakl. Daniel Padych v Ostravě) - ekniha

Prastará tajemství, díl 1., Syn významného (2016, vydalo Nakladatelství Daniel v Ostravě) - ekniha

Prastará tajemství, díl 2., Drtící palice (2016, vydalo Nakladatelství Daniel v Ostravě) - ekniha

Prastará tajemství, díl 3., Strážci ohňů (2016, vydalo Nakladatelství Danie v Ostravě) - ekniha

Prastará tajemství, díl 4., Jestřábí děvka (2016, vydalo Nakladatelství Daniel v Ostravě) - ekniha

Prastará tajemství, díl 5., Příchod neznámého (2016, vydalo Nakladatelství Daniel v Ostravě) - ekniha

Prastará tajemství, díl 6., Hněv předků (2016, vydalo Nakladatelství Daniel v Ostravě) - ekniha

Náš archaický svět (2017, vydalo Nakladatelství Daniel v Ostravě) - ekniha

Příběhy z pravěku a ze současnosti (2017, vydalo Nakladatelství Daniel v Ostravě) – ekniha

Ohlasy a posudky

B. Uhlář - Prastará tajemství z doby halštatské (Deník - 13.9.2016)

Český rozhlas Ostrava - O prastarých tajemstvích (Český rozhlas Ostrava - září 2016)

Libor Martínek: Dějiny literatury na Bruntálsku, XCII. (Bruntálský deník - prosinec 2015)

Český rozhlas Ostrava - četba na pokračování (Český rozhlas Ostrava - Sobotní podvečery - květen-červen 2010)

Rozhovor v Českém rozhlasu Ostrava o knize a mladší době kamenné (Český rozhlas Ostrava - Apetýt - 24.5.2010 - 15 - 16 hod.)

Když na zemi ještě žily skutečné bohyně (Moravskoslezský deník - 23.6.2007)

Jan Padych píše román o lásce v době bronzové (Moravskoslezský deník - 16.7.2004)

Český rozhlas Ostrava - Rozhovor s Janem Padychem (Český rozhlas Ostrava - Apetýt - 15.4.2004 - 15 - 16 hod.)

Český rozhlas Praha - Rozhovor o době bronzové (Český rohlas Praha - Host do domu - 2004)

Rádio PROGLAS - Rozhovor (Rádio PROGLAS - studio Hedvika Ostrava - listopad 2003)

Příběhy z čas. Dávno zapomenutých (Zaseto 6/2003)

Český rozhlas Praha - Rozhovor o době bronzové (Český rozhlas Praha - Host do domu - 4.7.2002)

Jan Padych podepisuje svou knihu Nesmrtelný zítra v Ostravě (Svoboda 17.10.2000)

Jan Padych - O svém románu Prastará tajemství (2/2018, www.padychbooks.com)

Doslov k románu Čas vlků - doslov prehistorika (Opava 2007)

PhDr. Jiří Pavelčík, CSc: Doslov románu Nesmrtelný (Opava 2000)

PhDr. Tomáš Pavlica, CSc : Tvrdé, ale velmi zajímavé čtení (Nové knihy Praha 2001)

PhDr. Martin Pilař, CSc (Nové knihy Praha 2001)

(Výše uvedené ohlasy a posudky a další informace o autorovi jsou k dispozici na autorském portfoliu WWW.PADYCHBOOKS.COM , rovněž eknihy volně ke stažení)                         

Jan Padych