Klub pro výzkum souvků při muzeu souvků v Bolaticích

Výzkum ledovcových souvků, publikační činnost, experimentální archeologie a další aktivity při muzeu souvků v Bolaticích

Od roku 2013 se v Bolaticích ve Skanzenu lidových tradic a řemesel nachází muzeum souvků. Jeho základem se stala sbírka souvků věnovaná panem Jiřím Dudkem. Souvky jsou horninové částice, transportované činností ledovce. Jejich výskyt ukazuje rozsah zalednění v dobách ledových. Expozice souvků v Bolaticích vznikla zásluhou starosty Bolatic pana Herberta Pavery, který se rozhodl souvky převzít a vytvořit veřejně přístupnou expozici. Shromážděný soubor souvků doplňují nové sběry. Muzeum informuje návštěvníky o přírodních památkách pocházejících z dob pleistocenních  zalednění. Jde o největší sbírku souvků v České republice.

Od září 2015 se v muzeu souvků scházejí dvakrát ročně sběratelé souvků, zájemci o souvkovou problematiku a milovníci přírody. Tak vznikl neformální klub pro sběr a výzkum souvků, který již po svém prvním setkání začal spolupracovat s německou Společností pro výzkum souvků v Hamburku (Gesellschaft für Geschiebekunde e. V.). Tato společnost vydává odborný časopis Geschiebekunde aktuell. Ve vědecké radě časopisu jsou zastoupeni pracovníci z univerzit Německa a skandinávských zemí. Časopis vychází 4 x ročně v nákladu 500 výtisků a je rozšiřován v Německu, skandinávských zemích, Holandsku a Velké Británii. V daném oboru jde o přední evropské periodikum. Zpráva o prvním setkání v muzeu souvků vyšla v Geschiebekunde aktuell v listopadu 2015. Od té doby tento časopis informoval o setkáních v Bolaticích třikrát, naposled ve svém únorovém vydání z roku 2020. Dosud  vyšlo v Geschiebekunde aktuell celkem 9 článků o činnosti a výzkumech klubu. Připravují se články o historii výzkumu souvků, významných bludných balvanech aj. Klub je ve spojení s členy Společnosti pro výzkum souvků z Hamburku, Berlína, Rostocku aj. V rámci klubu vychází čtyřikrát ročně v elektronické podobě (ve formátu PDF) zpravodaj Souvky a nepravidelně, zpravidla dvakrát ročně, zpravodaj Souvky Plus. Na ukázku odkaz na Souvky Plus z prosince 2019 a Souvky Plus z března 2020.

 

V roce 2017 věnoval ostravský geograf pan Vladimír Kroutilík Bolaticím svou odbornou knihovnu. Průběžně o nové přírůstky doplňovaný soubor publikací je pod názvem Knihovna Vladimíra Kroutilíka zařazen do bolatické knihovny. Publikace se mimo jiné týkají také kvartéru Ostravska a ve spojení s muzeem souvků přispívají k vytvoření významného místa pro studium a výzkum ledovcových souvků.

 

V České republice  informují o činnosti klubu internetová média (např. Neviditelný pes, EnviWeb nebo časopis pro popularizaci vědy OSEL Objective Source E-Learning). Informace jsou také na internetových stránkách na adrese https://souvky.estranky.cz/ a https://souvky-plus.webnode.cz/. O souvcích vyšly články v Bolatickém zpravodaji, Měsíčníku města Příbora, Libhošťském zpravodaji aj.  Členové klubu publikují ve sborníku Archeologie Moravy a Slezska vydávaném Českou archeologickou společností, pobočkou pro Moravu a Slezsko. Články členů klubu uveřejnil Sborník bruntálského muzea. Ve dnech 29. 6. – 3. 7. 2020 vysílal Český rozhlas na stanici Vltava pětidílný pořad o bludných balvanech, ve kterém vystupovali členové klubu.

 

Obec Bolatice poskytuje klubu prostor na svých internetových stránkách na adrese  http://www.bolatice.cz/obec-bolatice/informace-o-obci/expozice-souvku/. Jsou tak trvale zpřístupněny články z Geschiebekunde aktuell, všechna vydání zpravodajů Souvky a Souvky Plus a další publikace. V rámci klubu se uplatnila také experimentální archeologie, a to zejména výroba kamenných nástrojů.

 

Sběratelství je významný společenský fenomén. Nezanedbatelný je prvek „radosti“, který přináší. Platí to i pro sbírání souvků. Bez systematického sbírání souvků by ostatně jejich výzkum nebyl možný. V klubu pro výzkum souvků se však podařilo vytvořit něco, co pouhé sběratelství významově přesahuje. O činnosti klubu se opakovaně pochvalně vyjádřil kupříkladu prof. RNDr. Rudolf Musil, DrSc.

 

Záznam ze setkání v roce 2022   https://youtu.be/…xbc.

 

Bližší informace zašle autor zájemcům na vyžádání.

 

dr. Aleš Uhlíř, K Hájku 122, 738 01 Frýdek-Místek

mob. 602 855 072

Uhlir.Al@seznam.cz

 

Obr. 1. Budova muzea souvku ve Skanzenu lidovych tradic a remesel v Bolaticich, foto Ales Uhlir.
Obr. 2. U replik kamennych nastroju v muzeu souvku, foto Ales Uhlir.
Obr. 3. Repliky pravekych nastroju zhotovene pro Vlastivedne muzeum v Sumperku, foto Ales Uhlir.
Obr. 4. Ondrej Musalek s vlastnimi vyrobky - odevem a zbranemi pravekeho lovce, foto Ales Uhlir.
Obr. 5. Prednaska geografa Vladimira Kroutilika v Bolaticich 22. 4. 2017, foto Ales Uhlir
Obr. 6. Ucastnici setkani v Bolaticich 22. 4. 2017, foto Ales Uhlir.
Obr. 7. Ucastnici setkani v Bolaticich 22. 4. 2017, foto Ales Uhlir.
Obr. 8. Část expozice muzea souvků v Bolaticích, foto Aleš Uhlíř
Obr. 9 Devate setkani klubu pro vyzkum souvku v Bolaticich dne 7. 9. 2019, foto Ales Uhlir. (1)
Obr. 10 Devate setkani klubu pro vyzkum souvku v Bolaticich dne 7. 9. 2019, foto Ales Uhlir.
Obr. 11. Deváté setkání klubu pro výzkum souvků v Bolaticích dne 7. 9. 2019, foto Aleš Uhlíř. (1)-1
Obr. 12. Deváté setkání klubu pro výzkum souvků v Bolaticích dne 7. 9. 2019, foto Aleš Uhlíř.