Zápis ze XLI. setkání členů ČAS, pobočky pro Moravu a Slezsko

Zápis ze XLI. setkání členů České archeologické společnosti, pobočky pro Moravu a Slezsko

 

Místo a datum setkání: Obecní muzeum v Ostrožské Lhotě, dne 6. května 2023

Počet účastníků: 29 (viz prezenční listina)

Písemně a telefonicky omluveni: Mgr. Miroslav Daňhel, Jan Diviš, PaedDr. Jiří Jilík, Ján Kormoší ze Šaly SR, Mgr. Jana Němcová z Litomyšle, Alena Rajlichová, František Smažil, Jiří Tichánek, bratři Wiltschovi z Oder a Pavel Wodecki.

Fotografie nám poslali: Josef Blaha, Ing. Milan Pospíšilík,

 

Účastníci se na místě scházeli postupně v rozmezí 8.30–9.30 hod a ihned se zapojovali do diskuse nad vystavenými předměty našich členů. Někteří již nedočkavě nahlíželi do muzea. Osm účastníků si zakoupilo poslední číslo AMS XXII. Pět kusů věnoval předseda místním dobrovolníkům, kteří se částečně účastnili našeho jednání a provázeli nás pak muzeem.

1. Jako první vystoupil předseda pobočky se Zprávou o činnosti za uplynulé období.

Vysvětlil nejprve přítomným, proč zvolil Obecní muzeum v Ostrožské Lhotě, za místo letošního setkání. Jedná se o logickou návaznost na předchozí setkání, která jsme již ve více případech věnovali podobným muzeím, na jejichž vzniku mají rozhodující podíl dobrovolníci. Vyústění celoživotní práce dobrovolníků má totiž často právě takový charakter. V posledních letech to byly Odry, Provodov.

Dále zmínil průběh tvorby minulého čísla AMS XXII a dále předpoklad s uvažovaným číslem AMS XXIII. Redakční uzávěrka by se měla odehrát jako obvykle v listopadu, pokud možno formou osobního setkání.

Pokud jde o naši archeologickou výstavu z loňského roku v Rymicích, ta se dále uskutečnila v Městském muzeu v Holešově a Knihovně Kroměřížska v Kroměříži. Naše výstava se bude i letos opakovat na rymické tvrzi (1. 6. - 30. 9. 2023).

2. Následovaly příspěvky naši členů i nečlenů:

· Milan Vokáč hovořil o nových archeologických poznatcích na Jemnicku. Prezentaci byli přítomni jeho spolupracovníci z této oblasti, kteří mimochodem na setkání přivezli projektor. Moc děkujeme.

· Přednáška Ladislava Kandrnála se týkala dálkových cest v jihozápadní části Chřibů. Vedle logických postřehů týkajících se jejich průběhu zmínil úvahu nad jejich datováním, částečně podpořenou drobnými mincovními nálezy.

· Geolog Petr Kolek hovořil o zvláštních nerostech nalézaných v okolí Lhoty, používaných také k výrobě štípané industrie, zláště révaitu.

· Odpoledne ještě připojil svou prezantaci umělecký kovář p. Válek. Její náplní byla rekapitulace zpracování železa od doby prehistorické až po současnost. Blíže nás také seznámil s různými technikami kovářského zpracování.

3. Po společném obědě v místní restauraci jsme uskutečnili komentovanou prohlídku archeologické sbírky v místním muzeu. Průvodci nám byli místní nadšenci.

4. Rád bych při této příležitosti poděkoval našim hostitelům: správci muzea Mgr. Davidu Válkovi, předsedovi místních zahrádkářů p. Stanislavu Bachanovi za možnost zapůjčení místnosti, p. hostinskému Kotačkovi za přípravu oběda v místní restauraci. Velkou oporou našeho setkání byl Ladislav Kandrnál spolu se svou přítelkyní Lídou Kovaříkovou a Laďkou Hradilovou, kteří nám pomáhali se zajištěním občerstvení. Moc nám pomohl také Mgr. Milan Vokáč se svými spolupracovníky zapůjčením projektoru.

Zprávu o setkání zveřejníme na našich www stránkách a v rozšířené verzi v AMS XXIII, včetně fotografií.

 

Dalibor Kolbinger