Zápis ze XLII. setkání členů České archeologické společnosti, pobočky pro Moravu a Slezsko

Místo a datum setkání: Městské muzeum Rýmařov, 8. června 2024

Počet účastníků: podle prezenční listiny 24

Písemně a telefonicky omluveni: David Vích, Jaromír Šmerda, Jiří Jilík, Eva Haltofová, Jana Němcová, Pavel Wodecki, Petr Neruda, Jiří Blaha, Ján Kormoší, Jan Vokáč, Jiří Tichánek, Inna Mateiciuchová, Bohumil Gibala, Jiří Dudek

Fotografie nám prozatím poslali: Radim Mikula, Milan Pospíšilík

Účastníci se na místě scházeli postupně v rozmezí 9.00–10.00 hod. Již při příchodu jsme procházeli chodbou s materiály vzpomínajícími na p. Mgr. Jiřího Karla a jeho archeologické působení. Na to pak navazovala i expozice muzea. Na místě se rozvinula diskuse o jeho celoživotním působení. Již od prvního momentu se nás ujal pracovník muzea Mgr. Michal Vyhlídal, který pak celé dopoledne trpělivě odpovídal na zvídavé otázky našich členů. Nelze pominout ani nabídku kávy, za kterou moc děkujeme.

1. Jako první po zahájení vystoupil předseda pobočky se Zprávou o činnosti za uplynulé období: Vysvětlil nejprve přítomným, proč zvolil jako místo setkání Městské  muzeum v Rýmařově. I v tomto případě se jednalo o muzeum vytvořené archeology dobrovolníky, jmenovitě zásluhou učitele Mgr. Jiřího Karla, který zemřel před rokem – 8. května 2023. Současně navrhl, abychom v této tradici pokračovali i v příštích letech, např. v Bolaticích, Tyře, Sklenově, Příboře, kde rovněž došlo v nedávné době ke vzniku muzeí a archeologických expozic zásluhou dobrovolníků. Následovala krátká rekapitulace vzniku minulého čísla Archeologie Moravy a Slezska XXIII a pokračování našich výstav v Rymicích a Hulíně. Za pomoc poděkoval archeoložkám Kroměřížského muzea pí. Pavlíně Daňhelové, Lence Pěluchové a Petře Hnilové. Letošní číslo Archeologie Moravy a Slezska bychom chtěli věnovat osobnosti Jiřího Karla. Jeho jméno by bylo zakomponováno i do názvu AMS – Sborník Jiřího Karla. Redakční uzávěrka by se měla odehrát jako obvykle v listopadu, pokud možno formou osobního setkání.

2. Dalším bodem programu byla vystoupení našich členů formou počítačových prezentací:

  • Přednáška Milana Vokáče byla zaměřena na region jihozápadní Moravy v době kamenné, na poznatky získané povrchovými i záchrannými archeologickými výzkumy.
  • Na to navázal Karel Wiltsch informací o těžebních areálech v okolí Oder. Zmínil možnou spolupráci při jejich dalších výzkumech s archeologickými institucemi v Opavě.
  • Ladislav Kandrnálnás seznámil s životním příběhem revírníka a prvorepublikového archeologa Jiřího Blahy, který prováděl své výzkumy v okolí obce Čeložnice, v jižní části Chřibů. Osobnosti tohoto badatele by měla být věnována připravovaná kniha.

3. Prezentace byly tentokráte velmi rozsáhlé a po jejich ukončení jsme spěchali na společný oběd do restaurace turistických známek. Tím odpadla plánovaná společná komentovaná prohlídka muzea. Pro příští setkání bychom měli omezit délku vystoupení našich přednášejících, aby nedocházelo k neplánované změně programu. Za to se všem omlouvám, zvláště pak Mgr. Michalu Vyhlídalovi, který nás měl provést muzeem.

4. Na závěr našeho setkání nás archeoložka Mgr. Jana Brhelová provedla historickým jádrem města, kde prováděl své výzkumy Mgr. Jiří Karel. I jí patří velký dík.

Ještě pro doplnění: Pan prof. PhDr. Josef Unger zpracoval pro příští číslo VVM recenzi AMS XXIII. Slíbil nám také, že se zapojí spolu s námi do připravovaného čísla AMS XXIV svou vzpomínkou na Jiřího Karla.

Zprávu o setkání zveřejníme na našich www stránkách  a v rozšířené verzi také v AMS XXIV. Informace k uvažovanému sborníku věnovanému Jiřímu Karlovi rozešlu asi do dvou týdnů.

Zapsal: Dalibor Kolbinger                                                                   V Hulíně 16. června 2024