Dávnověk Hostýnských vrchů

Terénní výzkumy v Hostýnských vrších jsem zahájil již jako dospívající chlapec, později jako tramp, turista, který se zajímá o přírodu a historii. Soustavně pak od roku 1970. Příležitostně v nich pokračuji dodnes.

Nejprve to byly známé zříceniny středověkých hradů. Po prvním obeznámení s literaturou a po osobních kontaktech s dr. Karlem Ludikovským, jsem se soustavně začal zajímal o pravěká hradiště na Hostýně a Lysině.

Později, v průběhu 80. let, jsem začal rozvíjet vlastní výzkumné aktivity, které jsem neustále rozšiřoval. Často mne přitom doprovázeli mí žáci a uvažovaní následovníci - Jiří Mihal a Jiří Janál. Při těchto povrchových výzkumech prováděných v lesním terénu jsem začal objevovat první dosud neznámé pravěké a středověké lokality. Nejprve na okraji vrchoviny směrem k Moravské bráně, později i uvnitř Hostýnských vrchů.

Jednalo se hlavně o opevněné lokality s více, či méně zachovaným opevněním. Mezi nimi se objevilo i několik lokalit neopevněných. Také zaniklé středověké vesnice, staré komunikace, těžební a zpracovatelské areály a d. Několik opevněných lokalit se mi podařilo nalézt i mimo Hostýnské vrchy.

S publikací výsledků svých výzkumů jsem započal po vzniku AMS. Jednalo se o seriál „Z dávnověku Hostýnských vrchů“ otiskovaný postupně od roku 2001 do roku 2010. K tomu je možno připočíst ještě několik monografií věnovaných jednotlivým lokalitám a souhranný pohled na projekt výzkumu v roce 2011.

O svých objevech jsem opakovaně přednášel v Městské knihovně v Holešově a na dalších místech.

V průběhu posledních let jsem rozšířil svůj zájem o dávnověk Hostýnských vrchů také o zkoumání pozůstatků po „valašské a pasekářské kolonizaci“ této oblasti.

 

Kolbinger, D. 2001: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů I. Pozůstatky pravěkého osídlení v povodí říčky Juhyně. AMS I, 105–128.

Kolbinger, D. 2002: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů II. Povodí říčky Juhyně ve středověku.  AMS II, 96–164.

Kolbinger, D. 2003: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IIIa. Pozůstatky pravěkého osídlení v povodí říčky Bystřičky – vrch Hostýn. AMS III, 59–124.

Kolbinger, D. 2004: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IIIb. AMS IV, 38–86. 

Kolbinger, D. 2005: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IVa. Povodí říčky Bystřičky ve středověku. Vrch Hostýn. AMS V, 14–36.

Kolbinger, D. 2006: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IVb. Povodí říčky Bystřičky ve středověku. Vrch Hostýn - dokončení. AMS VI, 16–93.

Kolbinger, D. 2007: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů Va. Povodí říčky Bystřičky ve středověku (vyjma Hostýna). AMS VII, 37–152.

Kolbinger, D. 2008: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů Vb. Povodí říčky Rusavy v pravěku. AMS VIII, 60–187.

Kolbinger. D. 2009: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů VI. Povodí říčky Rusavy v době hradištní a ve středověku. AMS IX, 21–158.

Kolbinger, D. 2010: Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů VII. Povodí říčky Dřevnice v pravěku a ve středověku. AMS X, 106–197.

Kolbinger, D. 2006: Hostýn v dávnověku. Edice ZMěBpH.

Kolbinger, D. 2011: Projekt „Z dávnověku Hostýnských vrchů“.  AMS XI, 203–205.

Kolbinger, D. – Hradilová, L. 2011: Čerňava. Edice ZMěBpH.

Kolbinger, D. – Hradilová, L. 2015: Obřany. Edice ZMěBpH.

Kolbinger, D. – Hradilová, L. 2017: Valaši, salaše a žinčičné lázeňství v kraji pod Hostýnem. Edice ZMěBpH.