Systematický povrchový výzkum regionu východního Kroměřížska

Povrchovými výzkumy v okolí svého bydliště se zabývám již od dětství v rozmezí let 1964–2000.

Prvním impulzem mého zájmu byla návštěva u hulínského neprofesionálního badatele p. Jaroslava Kryla, který se stal mým prvním učitelem a inspirací dalšího postupu. Později se k tomu přidal ještě Jaroslav Doležel z Rymic, ze studia literatury dále Ervín Černý a Štefan Janšák.

Povrchový průzkum zkoumané oblasti se svým charakterem a intenzitou přibližuje k výzkumu prováděnému systematicky. Povrchové sběry jsem prováděl v letech 1960-1964 (společně se členy dětského archeologického kroužku Jar. Kryla), pak samostatně od roku 1970 po návratu z vojny. Od roku 1975 mé povrchové sběry získaly charakter systematického výzkumu zvoleného regionu.

Jejich provádění jsem ukončil v roce 2000 z důvodu zhoršení mého zdravotního stavu. Od té doby se věnuji zpracování výsledků svých výzkumů.

Své povrchové výzkumy jsem soustředil na východní polovinu bývalého okresu Kroměříž. Nejlépe mám prozkoumané katastry obcí, které byly pro mne dopravně snadno dostupné. K dopravě na místo jsem používal vlak, autobus, kolo, babetu. Nejvíce se mi osvědčila babeta. Jen příležitostně jsem zkoumal některé lokality v jiných okresech, nejvíce v přilehlých katastrech bývalých okresů Přerov a Zlín.

Mou hlavní výzkumnou metodou se stal povrchový výzkum. Základům jeho provádění jsem se naučil u Jar. Kryla a od svých (již zmíněných) literárních vzorů. Jeho dlouhodobé a systematické používání mne přivedlo k vlastnímu postupu, který se poněkud liší od návodů publikovaných u nás v 90. letech 20. století, vycházejících hlavně ze vzorů v zahraničí. Těžištěm mých povrchových výzkumů byly zemědělsky obdělávaná pole. Dílčím způsobem také zatravněné a zalesněné prostory, příp. intravilány obcí. Důležité místo v nich zaujímaly také prohlídky různých výkopů.

Má dokumentace spočívala nejprve v záznamech na sáčcích s nálezy a v zakreslení do mapových podkladů. Od toku 1975 jsem si vedl Nálezové deníky. Celkem to je 22 svazků s postupně standardizovanými záznamy.  Vedle toho jsem se pokoušel o sepisování Nálezových zpráv, což se mi příliš neosvědčilo, pro značnou administrativní zátěž.

V letech 2008 až 2012 jsem zreorganizoval celou svou sbírku uloženou v sáčcích na půdě svého rodinného domku. Všechny sáčky jsem obnovil, upravil záznamy na nich tak, aby byly v souladu s nálezovou dokumentací a podle jednotlivých katastrů je uložil do „banánových krabic“. Pak jsem zpracoval rejstřík všech záznamů a publikoval jej v Supplémetech Zpráv ČAS č. 83/ 2012.

Dále jsem se pustil do zpracování katalogů lokalit, což by mělo být hlavním cílem mého dalšího postupu. První z těchto katalogů již vyšel tiskem v roce 2013 a to vlastním nákladem, pod názvem „Osídlení východního Kroměřížska a Přerovska v době římské a stěhování národů“. Druhý svazek dokončuji. Bude mít název „Osídlení východního Kroměřížska v mladší době železné (laténské)“.  V této práci bych chtěl pokračovat, pokud mi to můj zdravotní stav dovolí.

Literatura:

Kolbinger, D. 2011: Projekt 50 let mých povrchových výzkumů. AMS XI, 187–202.

Kolbinger, D. 2012: 50 let mých povrchových výzkumů na východním Kroměřížsku. Zprávy ČAS, Supplément 83. Praha.

Kolbinger, D. 2013: Osídlení východního Kroměřížska a Přerovska v době římské a stěhování národů. Hulín.