Fungování pobočky ČAS pro (severní) Moravu a Slezsko (1991-)

Pro bezprostřední polistopadový vývoj bylo typické hledání nových cest. Týkalo se to nejen ČSSA – nově ČAS, ale také moravské archeologie vůbec, včetně naší pobočky na severu Moravy.

V roce 1991 se objevil pokus o ustavení Moravskoslezského archeologického klubu (MSAK) v rámci ČAS. Byl také změněn název pobočky na pobočku ČAS pro severní Moravu a Slezsko. V roce 1995 jsme na našem XIV. setkání v Hranicích na Moravě odmítli odtržení MSAK od ČAS. Toto stanovisko pak tlumočili naši zástupci na  I. obnoveném sjezdu MSAK v Moravských Budějovicích. V prosinci roku 1995 se sešli neprofesionální archeologové z naší pobočky na neformálním setkání v Kopřivnici, aby zvážili setrvání v nově utvářené ČAS. Většina účastníků tuto myšlenku podpořila. Výjimkou byli přítomní účastnící z Příbora, kteří se od této doby zabývají vytvořením nezávislého Archeologického klubu v Příboře, mimo rámec ČAS. V řadách dosavadního vedení pobočky dochází průběžně k velkým změnám. Archeologové, kteří pobočku dosud vedli ztrácí o další práci v ní zájem. Důvody má každý své vlastní: odchod do důchodu, změna působiště i nesouhlas s novými myšlenkami, které zaznívají z řad neprofesionálních členů o potřebě změny Památkového zákona.

V roce 1997 byl předsedou pobočky poprvé v historii pobočky i ČAS zvolen neprofesionální archeolog – Dalibor Kolbinger. Ihned byla zpochybňována regulérnost této volby. Nebylo snadné tuto situaci vyřešit. To se podařilo až s odstupem času na přímý zásah předsedy ČAS – dr. Karla Sklenáře. Tato nová situace zanechává trvalé stopy na našem fungování, které přetrvávají dodnes. Zvláště v řadách profesionálních archeologů, kteří se vzájemně ujišťují o nesouhlasu s osobou nového předsedy i směrem dalšího vývoje pobočky.

Nová situace přinesla řadu změn: V prvé řadě to bylo oživení ve vydávání Informačního zpravodaje, od roku 2001 nově Archeologie Moravy a Slezska. Úroveň našeho periodika se zvyšuje. O Informační zpravodaj se již v 90. letech obětavě stará neprofesionální archeolog Jiří Tichánek, po volbách v roce 1997 přejímá hlavní odpovědnost nový předseda ve spolupráci se zkušeným Jiřím Tichánkem a dalšími členy nově zvolené redakční rady.

Pravidelná každoroční setkávání plynule pokračují. Opět jsou svolávána do různých míst a to nejen v rámci severní Moravy. Po odchodu profesionálních archeologů si krátké prezentace  provádějí přítomní sami. Těžiště jejich zájmu se vytrvale přesouvá hlavně do oblasti panelové diskuse, při níž prezentují své objevy a nálezy. Na tato témata pak s odstupem času reagují texty v našich periodicích. Podle možností pokračují exkurze na vhodná místa v okolí setkání. Jistě nepříjemnou změnou je malá účast profesionálních archeologů. Doufáme, že svá stanoviska v budoucnu ještě přehodnotí. Na setkáních často diskutujeme k aktuálním tématům, učíme se společně překonávat nejrůznější překážky. Některé jsou obtížné. Nelze přehlédnout, že se fungování pobočky podstatně změnilo. Předpovědi některých starších archeologů o našem brzkém zániku se nepotvrdily. Pracujeme vytrvale dále.

Objevují se nové prvky v naší práci, kterým jsou věnována samostatná hesla www stránek – archeologické  výstavy, pokračující vydávání IZ–AMS, řada našich členů vydává vlastní publikace, dlouhodobě pracuje na svých projektech. Společně jsme zpracovali Supplémenta č. 107 „O dobrovolnících v archeologii na Moravě“, pracujeme na našich www stránkách. Účastníme se na práci spřízněných spolků, naši členové dělají přednášky, besedy, pracujeme podle možností s dětmi, spolupracujeme se sdělovacími prostředky.

Současný název získala pobočka v roce 2009 na XXVIII. setkání ve Štramberku. Důvodem tohoto kroku byl fakt, že se k práci v naší pobočce hlásí stále více neprofesionálních archeologů i z jiných regionů Moravy. Také v AMS se objevují příspěvky z jiných částí Moravy. V případě zájmu o vznik pobočky na jihu Moravy, jsme připraveni tento fakt přijmout a vznik takové pobočky  podpořit. Mimo jiné tím, že umožníme publikovat v AMS ještě více příspěvků z jižní Moravy.

 

Literatura:

Kolbinger, D. 2001: Pobočka ČAS pro severní Moravu a Slezsko si připomíná 20 let své historie. AMS I, 17–23.

Kolbinger, D. 2007: Regionální pobočka ČAS pro severní Moravu a Slezsko si připomíná 25 let svého působení. AMS VII, 7–10.

Kolbinger, D. 2011: Pobočka ČAS pro (severní) Moravu a Slezsko a její periodikum v letech 2000–2010. AMS XI, 6–17.

Kolbinger, D. 2018: Působení dobrovolníků v Severomoravské pobočce ČSSA – pobočce ČAS pro (severní) Moravu a Slezsko. Zprávy ČAS, Supplément 107, 81–82.