Výstava pobočky ČAS – Kopřivnice 2007

V roce 2007 jsme uskutečnili druhou vlastní archeologickou výstavu a to při příležitosti 25. výročí založení naší pobočky. Místem jejího konání bylo opět Muzeum Fojtství v Kopřivnici. Vernisáž proběhla v pátek 7. září, výstava pak trvala až do 2. prosince 2007. Složena byla z několika částí, jejichž společným jmenovatelem byla přímá souvislost s neprofesionální archeologií na severní Moravě a ve Slezsku.

První část měla název „Z historie archeologie na Moravě“ a představila návštěvníkům počátky archeologie, jejíž základy položili u nás ve druhé polovině 19. století právě neprofesionální archeologové. Neprofesionální archeologové se plnohodnotně podílejí na fungování archeologie až do konce 40. let. 20. století.

Jejich působení končí politickými zásahy na počátku 50. let. Nejprve šlo o zákon č. 68/ 1951 z 12. července 1951 o dobrovolných organizacích a shromážděních, který umožňoval další existenci jen takových organizací, které „vyvíjejí svou činnost ve shodě se zájmy pracujícího lidu“. Ten zasáhl i jejich periodika, ve kterých až dosud publikovali. Jiným zákonem jim bylo v roce 1957 zakázáno provádění archeologických výzkumů. Na základě politických direktiv vznikly nové archeologické instituce, obsazované téměř výlučně mladými absolventy studia. V roce 1956 vzniká Československá společnost archeologická a až po mnoha letech (1964) se otevírá možnost neplnoprávného zapojení neprofesionálních archeologů v podobě dopisujících spolupracovníků, později mimořádných členů. Výstava zachytila tento vývoj hlavně fotografiemi, vystavenými publikacemi a krátkými texty

Toto vše ovšem neznamenalo, že by snad neprofesionální archeologie přestala existovat. Na severní Moravě i přes nepřízeň doby působí řada regionálních archeologických kroužků. Jejich působení zaznamenává řada vystavených exponátů: archeologické nálezy zapůjčené z více muzeí (Mohelnice, Šumperk, Rýmařov), dobové fotografie a jiné dokumenty, drobné publikace, opět doprovázené krátkými texty.

Nejzajímavější částí výstavy byla část s názvem „Přínos jednotlivých badatelů k archeologickému bádání v místech jejich působení“. Z Frýdecko-Místecka prezentoval Jaromír Polášek doklady těžby a zpracování železné rudy, fungování zaniklých skláren. Daniel Fryč a Jan Diviš obohatili výstavu četnými ukázkami broušené a štípané industrie ze svých povrchových sběrů. Zvláštní ocenění si zasluhuje soubor nálezů z polykulturní lokality Příbor-Prchalov (paleolit, KLPP, doba římská, starší a mladší doba hradištní). Jan Galatík představil výsledky amatérské letecké archeologie z okolí Kyjova. Květoslav Wiltsch prezentoval četné kovové nálezy z okolí Oder, mimo jiné také zajímavé doklady zpracování olova. Radek Voráč z Modřic u Brna nám ukázal materiál ze svých sběrů v okolí svého bydliště. Václav Němec ze Zubří vystavoval kolekci renesančních kachlů z hradu Rožnova a dalších drobných nálezů z okolí Zubří. Jiří Tichánek doplnil své knižní práce ukázkami keramiky ze sběrů na několika šlechtických sídlech na novojičínsku a frýdecko-místecku. Jan P. Štěpánek vystavil na 19 panelech rozsáhlou kolekci kresebných rekonstrukcí hradů, hrádků a tvrzí převážně ze severní Moravy. Jeho práce byla souběžně uložena na internetových stránkách www.hrady.cz. Dalibor Kolbinger prezentoval téma „Železářství v Hostýnských vrších“ a vystavoval kolekci nálezů pocházejících z pravěkých i středověkých lokalit z oblasti Hostýnských vrchů, dále kolekce nálezů z doby laténské a římské z východního Kroměřížska.

 

Literatura:

Kolbinger, D. - Tichánek, J. 2007: Regionální pobočka České archeologické společnosti pro severní Moravu a Slezsko si připomíná 25. výročí své existence – archeologickou výstavou. AMS VII, 11–22.

Kolbinger, D. 2008: Pobočka pro severní Moravu a Slezsko. Zprávy ČAS 72, 3–4.