Výstava pobočky ČAS – Kopřivnice 1995

Výstavní činnost byla běžným způsobem prezentace našich členů dávno před vznikem pobočky i v průběhu její existence. Zvláště v tomto směru vynikal kroužek příborský. Na stránkách jejich publikací o tom lze nalézt řadu dokladů. První společnou výstavu jsme uspořádali v muzeu Fojtství v Kopřivnici v roce 1995.

Výstava se uskutečnila v březnu až květnu 1995 v prvním patře Muzea Fojtství a měla název „Z nových archeologických nálezů na Severní Moravě. Z činnosti neprofesionálních členů České archeologické společnosti“. Vernisáž proběhla 24. března 1995, hlavní projev přednesl. profesionální archeolog Vratislav Janák a zúčastnilo se jí 80 účastníků. Hlavním organizátorem výstavy byl náš člen Jiří Tichánek, který v té době působil jako vedoucí tohoto muzea. K výstavě byl zpracován malý katalog, který se stal, vedle vzpomínek přímých účastníků, hlavním zdrojem informací o ní.

Katalog představuje jednotlivé aktivní účastníky výstavy, spolu  s tématy, které na výstavě prezentovali:

Andrej Kerekeš, který se věnuje archeologii již 24 let, vystavoval ve dvou vitrinách štípanou industrii starého paleolitu z Poopavské nížiny a z okolí města Ostravy.

Dalibor Kolbinger, který se od roku 1970 soustavně zabývá povrchovými sběry hlavně na východním Kroměřížsku vystavil v 5 vitrínách nálezy z období paleolitu, vzácné spondylové šperky z hrobu lineární kultury z Předmostí, poklad pražských grošů z Beňova/ Horní Moštěnice (zapůjčený z muzea v Přerově) a jiné.

Nejrozsáhlejší kolekci prezentovali Jan Diviš (zabývá se archeologií 25 let) a Daniel Fryč (zabývá se archeologií 10 let) a to v 9 vitrínách. Jednalo se o soubory broušené a štípané kamenné industrie z okolí Příbora, Lipníka nad Bečvou, Kněžic aj.

Jiří Tichánek se zabývá archeologií od roku 1987 a prezentoval nálezy z výzkumů hradu Šostýna, prováděného společně se členy kopřivnického kroužku. Dále dva modely hradu Šostýna.

Tomáš Truchlý se zabývá archeologií 7 let a vystavoval soubor nálezů z několika blízkých hradů: Hukvald, Starého Jičína a hrádku na Jurově kameni na Kotouči u Štramberka.

V posledních dvou vitrínách byla nainstalovány nálezy z působení archeologického kroužku ve Frýdku Místku, pod vedením Milana Borise. Jednalo se o sběry z několika hradů a hrádků v okrese Frýdek Místek i nálezy pravěké.

Výstava se těšila velkému zájmu široké veřejnosti a shlédlo ji i několik profesionálních archeologů.

 

Literatura:

Kol. autorů 1995: Z nových archeologických nálezů na Severní Moravě. Kopřivnice.

Kolbinger, D. 2001: Pobočka ČAS pro severní Moravu a Slezsko si připomíná 20 let své historie. AMS I, 20.

Kolbinger, D. 2018: Působení dobrovolníků v Severomoravské pobočce ČSSA – pobočce ČAS pro (severní) Moravu a Slezsko. Zprávy ČAS Supplément 107, 81.

Tichánek, J. 1995: Výstava „Severní Morava v nových archeologických nálezech“. IZ prosinec 1995, 63.