Vznik a fungování České archeologické společnosti (ČAS)

K ukončení činnosti ČSSA dochází záhy po změně politické orientace v naší zemi. Neopakovatelná atmosféra té doby se pochopitelně, podobně jako v mnoha jiných případech, významnou měrou podílela na formování nástupnické ČAS. Na diskusi o potřebných změnách se podíleli i někteří naši členové.

Důležitým mezníkem vzniku ČAS bylo svolání volebního shromáždění na 3. března 1990 do budovy Národního muzea v Praze. Mezi nejdůležitější závěry patřily: rezignace původního hlavního výboru ČSSA, nové volby do prozatímního hlavního výboru s mandátem na 1 rok a úkolem připravit nové Stanovy příští organizace archeologů. Pro neprofesionální archeology bylo významné to, že došlo ke všeobecnému souhlasu s názorem nově zvoleného předsedy dr. Karla Sklenáře se zrovnoprávněním členství neprofesionálních archeologů, které jim pro příště umožňuje zúčastňovat se voleb a být také voleni. Poprvé v naší historii byl zvolen do hlavního výboru neprofesionální archeolog - Jaroslav Bašta, disident a signatář Charty 77, později poslanec za ČSSD. Tento princip pak měl být zakotven i do příštích stanov. Jejich text byl schválen na valném shromáždění ČAS 16. března 1991. V roce 1993 ztratila ČAS přídomek „při ČSAV“, je však členem Rady vědeckých společností.  

Po vzniku ČAS bylo obecně cíleně přesouváno její působení do regionálních poboček a odborných skupin. V roce 1990 byla plzeňská pobočka rozdělena na západočeskou a jihočeskou. V roce 1991 vznikla  pobočka severočeská, v roce 1993 pražsko-středočeská a východočeská. Na Moravě zatím stále existuje jediná pobočka, ta naše. Moravskoslezský archeologický klub se nakonec součástí ČAS nestal. Také myšlenka o případném vzniku pobočky slezské (2002) se sídlem v Opavě se neuskutečnila. Odborné skupiny byly částečně převzaty z bývalé ČSSA, některé vznikly nově.

ČAS pokračuje ve vydávání Zpráv, také řady Supplément. V roce 1991 byla poprvé v Supplémentech ČAS zveřejněna práce neprofesionálního archeologa. Od té doby se tak stalo ještě několikrát. Za periodikum ČAS můžeme považovat i AMS, na jejíž vydávání nám ústředí ČAS poskytuje každoroční dotaci. Dále se podílela na sbornících Historické sklo, Studia Hercynia a Rekonstrukce a experiment v archeologii.

Od Archeologického ústavu v Praze převzala ČAS od roku 1991 každoroční pořádání výročních informačních kolokvií „Archeologické výzkumy v Čechách“. Od roku 1998  jsou výstupy z nich publikovány v Supplémetech Zpráv ČAS. V pravidelném rytmu tří let probíhají volby do hlavního výboru. Předsedou ČAS je vždy znovu zvolen dr. Karel Sklenář. V hlavním výboru se opakovaně objevují i jména několika našich členů, včetně neprofesionálních archeologů.

Významným publikačním počinem předsedy ČAS dr. Karla Sklenáře bylo zpracování Biografického slovníku českých, moravských a slezských archeologů, vydaného v roce 2005. Naše pobočka do něj přispěla skromným dílem a do jeho obsahu se tak dostaly informace o působení celé řady našich členů.

Od roku 2013 uděluje ČAS cenu Eduarda Štorcha. V roce 2015 ji získal za celoživotní dílo náš zasloužilý člen Jiří Karel z Rýmařova.

V případě potřeby jsou upravovány Stanovy. Naposledy se tak stalo při příležitosti změny občanského zákoníku o spolcích (bývalých občanských sdruženích).

 

Literatura:

Sklenář, K. 2005: Biografický slovník českých, moravských a slezských archeologů a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů. Praha, 682.

Sklenář, K. 2011: Česká archeologická společnost (1991-). AMS XI, 115–116.