Archeologický spolek Starý Velehrad

Mezi naše starší předchůdce působící na Moravě náleží i Archeologický spolek Starý Velehrad. Pod tímto názvem se ve skutečnosti skrývá několik spolků existujících v různých dobách a působících na více místech, z jejichž práce je dodnes znám časopis Sborník Velehradský (1 až 3. řada).

Za první z nich můžeme považovat „Archeologický spolek Starý Velehrad“ založený roku 1881 Františkem Koželuhou, farářem v Polešovicích, který brzy nato zanikl. O deset let později byl z iniciativy Antonína Cyrila Stojana založen Apoštolát sv. Cyrila a Metoděje a po několika letech jeho spolková odnož „Cyrilometodějské družstvo Velehrad“, jejímž místním protagonistou se stal farář Josef Cibulka. V této nejstarší fázi počal vycházet Sborník Velehradský 1. řada, nepravidelně, v rozmezí let 1880–1896.

Spolek sdružoval a dodnes sdružuje nadšence, kteří se zabývají  výzkumem, studiem, dokumentací a popularizací poznatků týkajících se Velehradu, jeho bezprostředního i vzdálenějšího okolí a tzv. cyrilometodějskou otázkou.

V roce 1910 vznikl Archeologický spolek Starý Velehrad se sídlem v Uherském Hradišti. Mezi jeho zakládajícími členy byl i Jan Nevěřil. V důsledku války spolek skomíral, ale úředně byl zrušen až v roce 1929.

K novému vzkříšení spolku „Starý Velehrad“ dochází v roce 1925. U jeho obnovy opět stojí Jan Nevěřil, dále Antonín Zelnitius, Jan Vyvlečka. Ant. Zelnitius souběžně s tím zakládá ve Starém Městě další sdružení, jehož cílem bylo vybudovat v místě muzeum. Od roku 1930 je obnovem Sborník Velehradský 2. řada, který vychází s výjimkou válečných let až do roku 1948. Celkem vyšlo 16 čísel. V jeho obsahu nalezneme řadu příspěvků s archeologickou tématikou, také texty Karla Hanáka, Viléma Hrubého, Josefa Skutila, Josefa Poulíka a Innocence Ladislava Červinky.  Činnost spolku byla ukončena na základě zákona č. 68/ 1951 Sb. z 12. července 1951 o dobrovolných organizacích a shromážděních, umožňujícího další existenci jen takovým spolkům, které „vyvíjejí svou činnost ve shodě se zájmy pracujícího lidu“.

Spolek byl obnoven znovu v roce 1990 pod názvem „Historická společnost Starý Velehrad“. V jeho čele stanul prof. teologické fakulty olomoucké university Miloslav Pojsl. Znovu je obnoven Sborník Velehradský 3. řada a v rozmezí let 1992–2000 vycházejí celkem 3 čísla. Vzniká také časopis Veligrad (1–2 čísla v průběhu roku). Jejich nejnovějším periodikem se stal sborník „Krajem Veligradu“, který začal vycházet v roce 2018.

 

 

Použitá literatura:

Čoupek, J. 1992: Velehradské historické spolky. Sborník Velehradský 3. řada 1, 21–31.

Mikulka, M. 1941: Z minulosti Archeologického spolku Starý Velehrad. Sborník Velehradský 12, 118–124.

Pojsl, M. 1990: Naši předchůdci. Tradice Historické společnosti Starý Velehrad. Veligrad 1990, 3.

Sklenář, K. 2005: Biografický slovník českých, moravských a slezských archeologů a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů. Praha, 679.

Žižlavský, B. 2018: Historie a současnost Historické společnosti Starý Velehrad. Zprávy ČAS, Supplément 107, 26–28.