Mohelnicko - moravičanský kroužek

Vzniku severomoravské pobočky ČSSA předcházelo působení několika regionálních archeologických kroužků. Nejstarším z nich byl kroužek působící v Mohelnici a v sousedních Moravičanech, který navazuje na tradici amatérských archeologů a dalších předválečných regionálních pracovníků, českých i německých.

 Činnost mohelnických nadšenců je nerozlučně spjata s muzeem v Mohelnici, jehož hlavním obnovitelem byl v roce 1949 František Hekele. Mezi další aktivní účastníky se řadí Josef Horký a zejména Vladimír Kapl. V roce 1960 je přikročeno k nové instalaci archeologické expozice muzea v Mohelnici, na níž se kroužek podílí.

Významné jsou zvláště výzkumy Vladimíra Kapla: jeho četné povrchové sběry, záchranné výzkumy, rekonstrukce kostela ve Vyšehorkách a d.

Na působení dobrovolníků v Moravičanech roce 1974 upozornil archeolog Vlastivědného ústavu v Šumperku  Vladimír Goš publikací kolekce materiálu sesbíraného členy vlastivědného kroužku v Moravičanech a okolí při povrchových sběrech v rozmezí let 1956–1973. Tímto se o jeho existenci a působení dozvídá širší veřejnost. Nejaktivnějšími členy tohoto kroužku byli Jiří Adamec a P. Josef Novák.

Dalším aktivním účastníkem regionálního archeologického bádání byl Adolf Lang z Loštic.

Jejich působení přilákalo do regionu dva mladé brněnské archeology, kteří zde provedli známé systematické výzkumy: Rudolfa Tichého (na sídlišti z mladší doby kamenné) a Jindru Nekvasila (na pohřebišti z doby popelnicových polí). Oba brněnští archeologové se i v jejich průběhu často opírali o pomoc svých regionálních spolupracovníků.

Výsledkem jejich pilné práce byl téměř dokonalý obraz pravěkého a časně historického osídlení v okolí Mohelnice, Moravičan, Loštic a d.

Takto živá činnost se projevuje i v hojné publikaci nových objevů v denním tisku, k němuž se druží i televizní zpravodajství (o Mohelnici a Moravičanech), odborném regionálním tisku a d. 

 

Literatura:

Faltýnek, K. 2007: Poválečná činnost amatérských archeologů na Mohelnicku. AMS VII, 196–211.

Faltýnek, K. 2011: Osobnosti neprofesionální archeologie na Mohelnicku po druhé světové válce. AMS XI, 350–363.

Faltýnek, K. 2018: Neprofesionální archeologie na Mohelnicku v období po druhé světové válce. Zprávy ČAS, Supplément 107, 31–37. 

Kolbinger, D. 2001: Pobočka ČAS pro severní Moravu a Slezsko si připomíná 20 let své historie. AMS I, 10–11.

Kolbinger, D. - Tichánek, J. 2007: Regionální pobočka ČAS pro severní Moravu a Slezsko si připomíná 25. výročí své existence – archeologickou výstavou. AMS VII, 13–15.

Nekvasil, J. 1963: Pravěk Mohelnicka. Mohelnice.

Nekvasil, J. 2005: Moravičanské vzpomínání. Moravičany.